10

10 niezastąpionych wtyczek do WordPressa


WordPress jest potężnym narzędziem, umożliwiającym stworzenie prawie każdej witryny internetowej o podstawowych funkcjonalnościach. Oczywiście paczka instalacyjna, którą pobierzemy z internetu, zapewni nam jedynie najprostsze opcje. Dlatego dobrze jest zapoznać się bliżej z pluginami do WordPressa (wtyczkami), dzięki którym rozszerzymy możliwości naszej strony. Ogromna baza wtyczek dostępna jest pod adresem http://wordpress.org/plugins. Ja chciałabym przedstawić kilka z tych, których używam najczęściej. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z WordPressem, być może będą dla Ciebie pomocne.

1. TinyMCE Advanced

http://wordpress.org/extend/plugins/tinymce-advanced/

TinyMCE Advanced pozwala dodawać, usuwać i przestawiać przyciski, które są wyświetlane na pasku narzędzi wizualnego edytora tekstowego. Zawiera kilka przydatnych elementów, których nie ma w podstawowym edytorze (np. przycisk do tworzenia tabeli, cytatu, kotwicy, twardej spacji, itp.) oraz edytor html, który mi osobiście o wiele bardziej odpowiada niż standardowy edytor wordpressa (chociażby dlatego, że nie usuwa tagów <p> przy zapisywaniu).

Edytor tekstowy TinyMCEAdvanced

2. Custom Field Template

http://wordpress.org/extend/plugins/custom-field-template/

Wtyczka dodaje niestandardowe pola na widoku z edycją wpisu/strony. Zawiera praktycznie wszystkie potrzebne typy pól: jedno- i wieloliniowe pola tekstowe (z edytorem wizualnym), pola jedno- i wielokrotnego wyboru, listy rozwijane, itd. Tworzenie dodatkowego pola jest trywialne – wystarczy wpisać, według podanego schematu, atrybuty takie jak: nazwa, etykieta, wartość, typ, rozmiar, itp. Możemy zaprojektować kilka zestawów takich pól i przypisać je do odpowiednich stron/wpisów na podstawie: typu postu, ID lub nazwy pliku szablonu.

CustomFieldTemplate

3. Attachments

http://wordpress.org/extend/plugins/attachments/

Potrzebujesz dodać więcej zdjęć poza głównym polem z treścią wpisu (np. do slidera z bannerami, albo do mini galerii)? Ta wtyczka Ci to umożliwi. Załączniki możesz opatrzyć odpowiednimi opisami, a także zarządzać ich kolejnością.

Attachments

4. Contact Form 7

http://wordpress.org/plugins/contact-form-7/

Pozwala utworzyć i zarządzać wieloma formularzami kontaktowymi. Pola formularza możemy samodzielnie wygenerować spośród kilkunastu dostępnych. Forma i zawartość maila również podlega edycji. Wtyczka uwzględnia sprawdzanie błędów formularza i ochronę antyspamową.

Contact Form 7

5. Category Order and Taxonomy Terms Order

http://wordpress.org/plugins/taxonomy-terms-order/

Bardzo proste (na zasadzie „przeciągnij i upuść”) zarządzanie kolejnością kategorii i podkategorii. Tego typu wtyczek zapewne jest mnóstwo, dlaczego więc wybrałam właśnie tę? Unikalne jest w niej to, że obsługuje również własne typy kategorii (custom taxonomies terms).

Category Order and Taxonomy Terms Order

6. Relations Post Types

http://wordpress.org/plugins/relation-post-types/

Wtyczka ta pozwala na zbudowanie relacji między dwoma niestandardowych (własnymi) typami postów (custom post types). Np. na stronie restauracji możemy mieć posty, które są opisami dań w restauracji (typ postu – „danie”) oraz posty, które są opisami win (typ postu – „wino”). Możemy utworzyć relację „danie”->”wino”, dzięki czemu edytując wpis typu „danie” będziemy mogli zaznaczyć, które wpisy typu „wino” chcemy połączyć z tym konkretnie postem (czyli de facto jakie wina pasują do danego dania).

Relations Post Types

 7. Google Author Link

http://wordpress.org/plugins/google-author-link/

Google Author Link umożliwia uruchomienie funkcji przypisywania autorstwa (Google Authorship).

8-10. Page Meta, Simple Redirect, Meta Robots

http://wordpress.org/plugins/simple-redirect/

http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-meta-robots

http://wordpress.org/plugins/pagemeta/

I na koniec, genialne w swojej prostocie trzy narzędzia, które dla danego wpisu/strony, pozwalają ustawić:

  • metatagi (title, description, keywords),
  • przekierowanie (na podstronę serwisu lub zewnętrzną witrynę),
  • reguły dla robotów (index, follow).

Page Meta, Simple Redirect, Meta Robots

 


Comments 10

  1. Dobry wpis. Znalazłem kilka wtyczek, które przydadzą mi się w przyszłości. Tylko 1 pytanie. Dlaczego umieściliście w pkcie 8-10 3 pluginy zamiast WordPress SEO, który z tego co pamiętam robi wszystko to co tutaj omówione i sporo więcej?

  2. Post
    Author

    Dzięki za pozytywny komentarz. Jeśli chodzi o punkty 8-10, chciałam przedstawić alternatywne rozwiązanie. Rozbudowane narzędzia typu „WordPress SEO by Yoast” czy „All in One SEO Pack”, dla początkujących użytkowników mogą wydawać się lekko przerażające. I nie zawsze potrzebujemy korzystać ze wszystkich oferowanych przez nie funkcji. Dlatego pokazuję, że można zastosować prostsze rozwiązania.

  3. Ja bym jeszcze dodał WP Super Cache oraz DB Cache Reloaded. Proszę pamiętać, że szybkość wczytywanie witryny wpływa pozytywnie zarówno na wyniki organiczne jak i na ilość porzuceń strony przez klientów.

  4. Post
    Author

    Dziękuję za uzupełnienie. Z „WP Super Cache” faktycznie często korzystam, ale „DB Cache Reloaded” nie znam.

  5. Post
    Author

    Nie, nigdy z takiej wtyczki nie musiałam korzystać – zaleta posiadania podręcznego programisty ;)

  6. Lista dobra, sprawdzone wtyczki. Ja dorzuciłbym jeszcze wtyczkę od facebooka. Facebook for WordPress posiada najważniejsze funkcjonalności pozwalające na integrację bloga z facebookiem i przede wszystkim jest to wtyczka oficjalna, więc można instalować bez obaw. Jeśli ktoś ma problem z konfiguracją, to zapraszam
    http://www.wayweb.pl/porady/facebook-for-wordpress/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *