Obrazek dekoracyjny

5 zasad dobrego video, które zwiększą zaangażowanie

5 zasad dobrego video, które angażuje

Chcesz wejść z usługa na nowe rynki?

Wypełnij brief :)

Masz telefon? W takim razie możesz tworzyć dobry content video dla Twojego biznesu. W teorii. Bo w praktyce nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Zobacz, co zrobić by Twoje wideo z jednej strony było dobre, z drugiej – angażujące.

Poznaj 5 zasad dobrego video i zacznij angażować tych, którzy są po drugiej stronie ekranu!

Zasada 1: Stabilizacja

Możesz stać przed najpiękniejszym budynkiem świata, patrzeć w oczy mądrych i sprytnych ludzi, ale w obliczu oschłego wzroku kamery poza ładnymi kadrami liczy się stabilizacja. Utrzymując stabilność kamery, całkowicie zmieniasz perspektywę odbiorcy. Gwałtowne i nieporadne ruchy nie ułatwiają odbioru. Więcej! Są często na tyle irytujące, że szybko uginają się pod ciężarem scrollującego palca.

Co możesz zrobić, by zadbać o stabilny przekaz?

  • Używaj statywów lub gimbala. Jeśli brakuje Ci profesjonalnych sprzętów, posłuż się książką, kubkiem czy donicą – ważne, by zminimalizować drgania.
  • Idealnym statywem mogą być Twoje ręce! Trzymaj telefon w obu dłoniach, przyłóż łokcie do tułowia i opuść nieco sylwetkę. To nie jest łatwa pozycja, ale zobaczysz, że pozwoli Ci stworzyć stabilne i piękne ujęcia.

Zasada 2: Światło i dźwięk

Gra świateł od lat stanowi przedmiot badań i refleksji artystów (i nie tylko). Oczywiście trudno mówić o tym, by w jedną dobę zdobyć wiedzę i doświadczenie specjalistów. Nie znaczy jednak, że musisz pozostać ignorantem. Wykorzystaj moc światła w swoich nagraniach i naucz się tworzyć lepsze ujęcia w prosty sposób.

Jak to zrobić?

  • Nagrywaj w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Światło dzienne to podstawa. Ważne jednak, by ustawiać się na wprost do źródła światła. 
  • Postaw na światło rozproszone. Jeśli korzystasz z dodatkowych lamp, możesz je zmiękczyć, nakładając na ich powierzchnię cienki jasny materiał.
  • Korzystaj z różnych źródeł światła. Baw się i ustawiaj je w różnych miejscach – na wprost, po bokach, a nawet za Tobą. Zobaczysz, jak wiele zmieni się w Twoich filmach i jak niesamowite efekty możesz osiągnąć. 

Dla niektórych jakość dźwięku jest ważniejsza niż wysoka jakość obrazu. Jeśli nagrywasz nawet krótkie filmy, typu short czy rolki na Instagrama, zwracaj uwagę na otoczenie. Odgłosy sąsiadów, ulicy, toczącej się obok budowy nie ułatwią Ci zadania.

Dlatego:

  • Jeśli możesz zainwestuj w mikrofon zewnętrzny. Będzie eliminował szumy otoczenia a także rejestrował dźwięk z określonego kierunku.
  • Jeśli jest to dla Ciebie za duży wydatek, spróbuj słuchawek z mikrofonem lub nagrywaj wtedy, gdy wokół Ciebie nie ma innych, przeszkadzających Ci osób.

Zasada 3: Zrozumienie odbiorców i emocjonalne doświadczenia

Dobre kadrowanie, ustawienia telefonu (najlepiej 60 fps w jakości 4K), są bardzo ważne. Ale to nie one zwiększają zaangażowanie odbiorców. Musisz dopasować treść wideo do osób, które Cię oglądają. Nie tworzysz dla siebie, tylko dla innych. To bardzo ważne, by poznać swoich followersów, ich potrzeby, oczekiwania, największe trudności i przede wszystkim powód, dla którego codziennie zerkają na Twoje konto i publikowane przez Ciebie filmy.

Jak to zrobić?

  • Zapytaj – w ankiecie, typu formularz Google lub TypeForm lub po prostu na storries. Przeglądaj statystyki. Dowiedz się, jakie zainteresowania i preferencje mają Twoi obserwatorzy. Dzięki temu lepiej dopasujesz treści, co z kolei pozwoli Ci w naturalny sposób tworzyć angażujące rolki.
  • Zwracaj uwagę na medium. Jeśli tworzysz filmy na TikTok lub Instagram, postaw na dynamiczny i krótki przekaz. Jeśli chcesz zawojować YouTube, śmiało możesz nagrywać dłuższe formaty.

Opowiadaj historie – nic tak nie angażuje, jak niedokończona historia, która zaciekawia i wzbudza emocje. To mogą być krótkie wartościowe przekazy typu: Nigdy nie spodziewałam się, że… albo: Dzisiaj rano zaskoczyło mnie… albo: To mógł być najlepszy dzień w moim życiu… albo: Dwa lata temu byłem…, dziś jestem…

Zasada 4: Interakcje

Nic tak nie angażuje, jak możliwość dodania swoich trzech groszy do czyjegoś pomysłu, postu. Jeśli zostawisz przestrzeń na dyskusję i rzeczywiście będziesz w niej uczestniczyć, zauważysz różnicę. Jednak, by doszło do jakiejkolwiek rozmowy, musisz do niej zaprosić. Interaktywność nie jest domyślna. 

O czym warto pamiętać?

  • Dodawaj pytania w wideo, które będą zachęcały do dzielenia się swoimi opiniami w komentarzach.
  • Organizuj konkursy lub wyzwania.
  • Umieszczaj napisy i wizualne elementy, które będą zwiększały dostępność i przyciągały uwagę. Jest to szczególnie istotne dla osób, które oglądają filmy bez dźwięku.

Zasada 5: Autentyczność i transparentność

Szczerość jest w cenie. I o ile samo tworzenie contentu wideo nie jest równoznaczne z pełnym obrazem Twojej marki, o tyle prosty, prawdziwy i uporządkowany przekaz jest często ważniejszy niż idealnie skrojony film na miarę milionowej produkcji.

O czym warto pamiętać?

  • Pokazując kulisty Twojej działalności, proste i powtarzalne sytuacje zaczniesz budować zaufanie i więź z widzami.
  • Dzieląc się prawdziwymi historiami klientów, ich opiniami i spostrzeżeniami zwiększysz autentyczność przekazu i jednocześnie udowodnisz, że to, co o sobie mówisz jest prawdą.