Obrazek dekoracyjny

TikTok Marketing — nie trzeba tańczyć, aby angażować odbiorców

Chcesz wejść z usługa na nowe rynki?

Wypełnij brief :)

TikTok różni się od typowych mediów społecznościowych, ale mimo wszystko niesie to za sobą pozytywne skutki, które można wykorzystać na marketing na TikToku. Jeśli rozumiesz już, na czym polega jego fenomen, pora wykorzystać TikToka w praktyce. Kluczem do sukcesu jest dobre zdefiniowanie swojej niszy i przygotowanie strategii tak, żeby publikowane posty podobały się odbiorcom. Co ważne, wcale nie trzeba tam tańczyć, aby zaangażować odbiorców!

Marketing na TikToku — don’t make ads, make tiktoks

Ta aplikacja wcale nie odstaje od innych popularny serwisów społecznościowych, które oferują formaty reklamowe. Zakładając konto biznesowe, firma na TikToku ma dostęp do szeregu funkcjonalności, które sprzyjają działaniom marketingowym. Dostępne są typowe dla innych portali statystyki, jak to kiedy obserwatorzy oglądają danego tiktoka, skąd dowiedzieli się o profilu, czy samo zachowanie użytkowników.

Źródło: https://www.facebook.com/TikTokForBusinessPoland

Charakter tej aplikacji dobrze oddaje hasło, którym się reklamuje — nie rób reklam, rób tiktoki (don’t make ads, make tiktoks). Pokolenie Z jest bardziej nieufne, jeśli chodzi o tradycyjne reklamy internetowe, dlatego agencje czy firmy szukają innego sposobu na dotarcie do potencjalnego klienta. Tutaj przychodzi TikTok, który bardzo mocno zakorzeniony jest wśród tego pokolenia. Reklamowanie tam produktów czy usług spotyka się z lepszym odbiorem niż w przypadku innych mediów.

Dlaczego reklama na TikToku to dobry pomysł dla Twojej firmy?

 • Wysokie zasięgi. Nawet przy niewielu obserwatorach można dotrzeć do szerokiej grupy użytkowników, które z większym prawdopodobieństwem zainteresują się Twoim treściami. Związane jest to z algorytmem, który pokazuje użytkownikom posty podobne do tych, które ich interesują.
 • Duże zaangażowanie użytkowników. Są oni bardzo aktywni, chętnie komentują, wymieniają się poglądami i lajkują posty. 
 • Stosunkowo łatwo jest budować świadomość marki. Głównie wśród pokolenia Z, które chętniej będzie wybierało produkty czy usługi marki, którą kojarzą z mediów społecznościowych. Na TikToku warto opowiedzieć historię, która pośrednio „sprzedaje” produkty w nienachalny sposób.

Kim są i jak się zachowują użytkownicy TikToka

Czy można założyć, że użytkownicy tego medium zachowują się tak samo, jak na Facebooku czy Instagramie? Jasne, że nie. TikTok rządzi się on swoimi prawami, dlatego przeniesienie contentu z innego portalu społecznościowego nie zda egzaminu. Do tego potrzebna jest pomysł, plan i odpowiednie podejście do tematu.

Jak więc zachowuje się użytkownik TikToka?

 • To osoba młoda, która spędza na nim ponad godzinę dziennie,
 • sprawdza go przynajmniej kilka razy na dzień,
 • w znacznym stopniu spędza swój czas wolny w Internecie,
 • spędza swój wolny czas na graniu w gry komputerowe ze znajomymi.

Dlatego przed wejściem marki na tę platformę konieczne jest więc zrobienie researchu. Dzięki temu pozna się klienta i przygotuje takie treści, które trafią do niego i sprawią, że konto odniesie sukces.

Sposoby na zaangażowanie odbiorcy

Do zaangażowania odbiorcy kluczowym jest, aby konto było autentyczne, ale też miało dobrze przygotowane treści pod odbiorcę. Ważne jest zdefiniowanie swojej niszy i przygotowanie takich tiktoków, które spodobają się obserwatorom. 

Mamy dla Ciebie kilka praktycznych pomysłów jak zaangażować odbiorcę:

 1. Wykorzystuj aktualne trendy — Trendów najlepiej szukać w zakładce “Odkryj”. Tam pojawiają się aktualnie najbardziej popularne hashtagi, dzięki którym można zebrać pomysły na content lub wykorzystać trendujący hashtag, aby tiktok stał się viralem.
 2. Baw się edycją wideo — Wbudowany edytor jest prosty w obsłudze, a dzięki niemu można zrobić naprawdę dużo. Nie trzeba mieć zewnętrznego programu do montażu, aby zrobić warty uwagi tiktok. Należy jednak pamiętać, że od samego początku powinniśmy “ułatwiać” użytkownikowi odbiór posta. Jeśli tworzysz materiał, w którym tłumaczysz jakieś zagadnienie, dodaj napisy. Ułatwisz tym sposobem odbiór posta osobom, które oglądają go bez dźwięku.
 3. Pokazuj kulisy prowadzenia firmy — Pokolenie Z jest bardzo zainteresowane światem, lubi wiedzieć. Dlatego pokazanie jak działa jakaś maszyna lub jak wyglądają kulisy prowadzenia sklepu, po prostu im się spodoba. Co więcej, dzięki takim treściom zniesie się barierę “niedostępności” marki.
 4. Dziel się wiedzą — Przekazuj ciekawostki z Twojej branży. Dziel się konkretną wiedzą na dany temat. Skutecznie zainteresuje to odbiorcę, który będzie chciał dowiedzieć się więcej.
 5. Bądź oryginalny — Nie kopiuj stylu innych, to po prostu nie działa. Stwórz i wykreuj swój własny styl. Czasami może zająć to trochę więcej czasu, ale przyniesie to więcej korzyści niż kopiowanie.

Podsumowując, śmiało można założyć, że tworzenie treści na TikToku to dobry pomysł. Skutecznie można pozyskać dla firmy nowych klientów, ale też dobrze buduje się tam odpowiedni wizerunek. Nie jest to oczywiście kanał, który zastąpi wszystkie inne w komunikacji marketingowej, jednak stanowi on solidny filar w działaniach firmy. Z czasem przyniesie on zaskakujące efekty.