Czemu IE 6 nie został jeszcze pogrzebany żywcem?!


Krótki artykuł o tym, jak w prosty sposób pozbyć się wielu problemów na raz. Niestety, ujęty w kontekście pobożnych marzeń. Przynajmniej na dzień dzisiejszy.

„Bohater” niniejszego artykułu skończył 7 lat. I wg mnie najwyższa pora pożegnać się z nim raz na zawsze.

IE: czym zawiniłem?!

Na początek wytłumaczę, dlaczego część developerów nie lubi lub wręcz nienawidzi przeglądarki Internet Explorer 6 (innych wersji pewnie też, ale o tym innym razem).

Powody są dwa:

  1. Tak naprawdę jeszcze żadna przeglądarka (może prócz wersji 5.5 na systemy UNIX i Mac) firmy Microsoft nie wspierała w pełni standardów. Przez to pisząc stronę jesteśmy w większości przypadków ograniczeni przez ułomności tego produktu i zmuszeni do szukania obejść, by strona wyświetlała się identycznie lub podobnie we wszystkich przeglądarkach.
  2. Na nieszczęście IE 6 zajmuje dość wysokie miejsce (grudzień 2008 – ok. 26%) na liście wykorzystywanych przeglądarek, co zmusza nas do jej wspierania.

Pomijam tu kwestię bezpieczeństwa i szybkości.

Rozwiązanie istnieje

Niech wszyscy albo przynajmniej większość użytkowników przesiądzie się na lepsze przeglądarki. Ale jak do tego przekonać użytkowników, którzy nawet nie wiedzą, że istnieje alternatywa? A nawet jeśli, to bardzo często nie podoba im się interfejs. Utopijna wizja, prawda?

Tak, wiem, wiele firm (szczególnie korporacji) nadal korzysta z aplikacji, które wymagają do poprawnego działania (sic!) właśnie IE 6. I jest wiele stron, które wyglądają dobrze tylko pod IE.

Ale czy to nie najwyższa pora, żeby przestać wspierać produkt który de facto nie działa? Dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu, który można by przeznaczyć na zdecydowanie przyjemniejsze zajęcia.

Co dalej?

Może serwować użytkownikom IE stosowne komunikaty i strony, które działają, ale wyglądają ubożej? A może zorganizować ogólnoświatowy dzień walki z IE 6?

Jakieś pomysły?


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *